Foto książka, a fotoalbum

Wiele osób używa słów „foto książka” oraz „fotoalbum” traktując je jako synonimy.

Jest to jednak podejście błędne, gdyż pomiędzy fotoalbumem a foto książką istnie szereg dość istotnych różnic. Brak wiedzy na ten temat sprawia, że wiele osób składa zamówienie, które nie do końca jest w stanie sprostać ich oczekiwaniom. Łączy je w zasadzie tylko to, że pozwalając na ciekawą prezentację zdjęć wyparły tradycyjne albumy ze zdjęciami przyklejanymi na usztywnianych kartkach.

Fotoalbum.
Fotoalbum to album który powstaje za pomocą komputera. To właśnie za jego pomocą z wybranych zdjęć tworzona jest stosowana kompozycja. Możliwości jest wiele: zdjęcia mogą być pochylone, mogą na siebie zachodzić, często stosowane są również ramki. Całość wieńczy starannie zaprojektowana okładka, której można nadać indywidualny charakter za pomocą wybranych fotografii. Całość drukowana jest na specjalnym papierze, który następnie umieszczany jest specjalnym, sztywnym i trwałym podłożu. Następnie dodawana jest okładka, zaś całość zostaje umieszczona na specjalnej prasie, która „ściska” fotoalbum. Całość przypomina tradycyjny album z wybranymi zdjęciami, zaś jedyną różnicą jest większa trwałość fotoalbumu i uniknięcie problemu odklejających się z czasem fotografii.

Fotoksiążka.
Fotoksiążka jest sposobem prezentowania zdjęć w równie efektowny sposób, z tym że jej stworzenie wymaga większej kreatywności i dbałości o szczegóły. To już nie tylko zbiór zdjęć, to cała historia opowiedziana za pomocą wybranych fotografii. Brak tu przypadkowych, surowych zdjęć, pojawiają się za to dokładnie przemyślane kadry umieszczone na tle stanowiącym fragment wybranego zdjęcia. Fotoksiążka daje większe pole do popisu osobom kreatywnym i lubiącym eksperymenty. Spotkać tu można zdjęcia umiejętnie wtopione w tło, przenikające się z innymi zdjęciami i opatrzone ciekawymi opisami. Tu można tworzyć wspaniałe kolaże ze zdjęć oraz korzystać z licznych „efektów specjalnych”. Powszechne w przypadku fotoksiążek jest stosowanie filtrów oraz ciekawych rozwiązań artystycznych. Umiejętny grafik może czynić z niej prawdziwe arcydzieło, co nie jest możliwe w przypadku tradycyjnego fotoalbumu. Całość oczywiście zostaje zwieńczona elegancką okładką, którą każdy może wybrać według swych osobistych preferencji.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)

REKLAMA


Komentarze

GZ

Zostaw komentarz

Dodaj komentarz