Fotografia ślubna – cykl artykułów

Fotografia ślubna dla fotografa i pary młodej, co, jak, gdzie, dla kogo, dlaczego? Na te pytanie postaram się odpowiedzieć w cyklu artykułów poświęconych fotografii ślubno-weselnej.

Cykl artykułów poświęcony fotografii ślubnej – mini poradnik od A do Z – to świeże spojrzenie osoby będącej po 2 stronach obiektywu. Zatem przeczytasz tutaj nie tylko jak zrobić zdjęcia na ślubie, weselu i w plenerze, ale również na co zwracać uwagę przy wyborze fotografa. Zatem zaczynajmy.

Okiem fotografa.

Fotografia ślubna jest jak każda inna…

Błąd. fotografia ślubna jest dość specyficzną branżą, nie każdy się nadaje, poza wiedzą umiejętnościami i doświadczeniem liczy się bardzo kontakt z drugim człowiekiem i umiejętność nawiązania dłuższej relacji aparat – ludzie, bo nie mówimy tutaj o jednej czy 2 osobach, mówimy tutaj o stu, dwustu, a nawet trzystu osobach.

Chcę być fotografem ślubnym co muszę zrobić?

Dobrze się nad tym zastanów, w gruncie rzeczy nie jest to łatwy kawał chleba.

 1. Obeceni na rynku jest duża konkurencja, praktycznie branża jest przesycona, bo każdy kto ma lustrzankę uważa się za profesjonalnego fotografa.
 2. Chcesz dorobić w weekendy? OK, ale weź pod uwagę, że nie ominie cię praca w tygodniu – plener, obróbka zdjęć, zlecenie wywołania odbitek, spotkania z klientem itp…
 3. Jeśli wiążesz z tym przyszłość musisz zainwestować w co najmniej 2 aparaty średniej lub wyższej klasy z porządnymi obiektywami i masą kart pamięci do nich, nie wspominając o sprzęcie do obróbki zdjęć, aplikacjach i porządnym monitorze.
 4. Musisz być osobą wszechstronną – to nie tylko naciskanie spustu migawki z ustawieniem auto. Musisz znać się na różnych rodzajach źródeł światła, mieć pojęcie o architekturze i jak ją wykorzystać do własnych celów, w harmidrze potrafić się skupić na detalach. Do tego obserwować ludzi czasem zagadać. Po wszystkim musisz obrobić zdjęcia i przygotować album. Do tego wszystkiego musisz jeszcze potrafić się sprzedać. Podsumowując: Musisz być fotografem (z wielu dziedzin), fotoedytorem, mieć umiejętności manualne, podstawy psychologii i być dobrym handlowcem.
 5. To nie studio, tutaj nie możesz powtórzyć zdjęć, jesteś w wirze emocji, nie uchwycisz chwili drugiej takiej nie będziesz miał.

Poza tymi krótko mówiąc negatywami i wymaganiami są też pozytywy:

 1. Spędzasz czas ze szczęśliwymi ludźmi – pozytywna energia przechodzi też na ciebie
 2. Poznajesz nowych ludzi, nowe miejsca
 3. Spędzasz też sporo czasu na świeżym powietrzu
 4. Jesteś uczestnikiem jednego z najważniejszych wydarzeń dwójki ludzi

Reasumując:

To jest najważniejsza chwila dla każdej kobiety (faceci do tego tak emocjonalnie nie podchodzą) więc zastanów się czy chcesz ją spier*** czy uczynić z niej najpiękniejszą, do której będzie często powracać. Pamiętaj kobiety nie wybaczają.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 5,00 out of 5)

REKLAMA


Komentarze

 • Devon 16 sierpnia 2016

  Bardzo ciekawy post, przyjemnie się czyta. Dziękuję
  za cenne porady. zdjęcia artystyczne na wesele to również ciekawy temat nad którym warto się zastanowić.
  Jak coś mogę pomóc 🙂 Pozdrawiam

Dodaj komentarz